HİBİSCUS-HİBUSKUS (NAR ÇİÇEĞİ)500 GR - Aktar Sultan | Size En Yakın Aktar
Merhaba! Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Türkiyenin 1 Numaralı Aktarı, 1000₺ Üzerine Kargo Bedava! İlk Üyeliğinize Özel %2 İndirim Ve 24 Saat İçinde Kargo'da!

Aktar Sultan | Size En Yakın Aktar
Çağrı Merkezi
 • Text
HİBİSCUS-HİBUSKUS (NAR ÇİÇEĞİ)500 GR
(0 Değerlendirme)
Stok Kodu : NARÇİÇEĞİ
Stok Durumu : Mevcut
Ürünün Fiyatı
(KDV Dahil)
:
225.00
Kargo Ücreti : 89.90
Sepette 1,000.00 ₺ ve üstü için kargo bedava

Hibiskus Nedir?

Hibiskus, ekşimsi bir tada sahip, susuzluğu giderici bir etkisi olan antioksidan açısından zengin bir bitki türüdür. Ebegümecigiller (Malvaceae) ailesine ait olan hibiskus bitkisi iyi miktarda C vitamini barındırır ve sağlık açısından birçok fayda sağlar. Yaklaşık üç yüz türü bulunan ve hatmi çiçeği olarak da bilinen hibiskus bitkisi, hoş kokulu yapısıyla da bilinir.

Hibiskus Ne İşe Yarar?

Yetiştikleri bölgeye ya da iklime göre çeşitlenen yüzlerce hibisküs türü bulunur. Türlerine göre farklı şekillerde tüketilir, farklı yararlar sağlar. Bunun yanı sıra bitkinin en yaygın kullanım şekli çay formudur. Ayrıca kafein içermemesi de tercih edilen özellikleri arasındadır.

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir?

Besin değeri yüksek olan hibiskus çayının sağlık açısından birçok faydası bulunur. Kalp hastalıkları risklerini azaltmadan bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar birçok hastalıklarda etkili olabilmektedir. Hibiskus çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hibiskus çayı bağışıklı güçlendirmeyi sağlayan C vitamini ve antioksidanlar içerir
 • Kan basının düşürülmesi ve dengelenmesinde etkilidir
 • Grip ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir, boğaz enfeksiyonlarından korur
 • Bağırsak sağlığını dengeleyerek sindirim sistemini düzenler
 • Hibiskus çayı cildi yenilemeye yardımcıdır
 • Adet sancılarına iyi gelir ve adet söktürücü özellik gösterir
 • Kaygıları hafifletir, iyi bir uykuyu destekler

Hibiskus Nasıl Tüketilmelidir?

Yaz aylarında soğuk kompostoların içerisine aroma vermesi amacıyla katılabilir. Tercihe göre diğer buzlu bitki çayları ile birlikte de tüketilebilir. Tüm bitki çaylarında olduğu gibi hibiskus çayının da aşırı tüketimi tavsiye edilmez. Günde bir fincandan fazla tüketilmemesi önerilir. Ayrıca kronik hastalıklara sahip olan kişiler, doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır. 

Hibiskus Çayı

Hibiskus çayı, kırmızı renkli, tatlı ve mayhoş bir tada sahip olan bir bitki çayıdır. Sıcak ya da soğuk bir şekilde tüketilebilen hibiskus çayının ferahlatıcı bir etkisi bulunur. Hibiskus bitkisinin tomurcuklarının suda demlenmesiyle oluşan hibiskus çayı, siyah çaya ya da kahveye alternatif olarak tüketilebilmektedir. Bulunduğu iklime göre değişiklik gösteren hibiskus türleri bulunur.

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır?

Hibiskus çiçeğinin kurutulmasıyla elde edilen hibiskus çayı, hazırlanması kolay bir içecektir. Bir bardak su içerisine 2 çay kaşığı kurutulmuş hibiskus çayı eklenerek demlenir. 5 dakika sonra çayın rengi kırmızıya dönerek tüketime hazır hale gelir. Daha sonrasında süzülür, soğuk ya da sıcak şekilde tüketilebilir. Tatlandırmak için içerisine bal, tarçın ya da limon ilave edilebilir.

Hibiskus Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hibiskus çayı her besinde ve bitki çayında olduğu gibi yeterli miktarda tüketildiğinde güvenli kabul edilebilmektedir. Bunun yanında yüksek dozda tüketildiğinde vücutta farklı yan etkilere ortaya çıkabilir.

 • Yüksek tansiyon ve diyabet tedavisinde olan kişilerin tüketmeden önce mutlaka uzman doktordan görüş almaları gerekmektedir.
 • Ayrıca kan basıncını düşürebileceğinden hamilelik ve emzirme döneminde olan kişilerin hibiskus çayı tüketmemeleri önerilir.
 • Vücutta su kaybına neden olabilir.
 • Hibiskus çayı bazı kişilerde deride döküntü ve ani kaşıntı gibi alerjik problemler yaratabilir.

Hamilelikte Hibiskus Kullanımı

Hibiskus, sağlığa olan faydalarıyla bilinse de hamilelik döneminde tüketimi güvenli değildir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında düşüğe yol açma riskine karşı hibiskus kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bunun yanında hibiskus bitkisinin uzu süreli kullanımı durumunda kadınlarda doğurganlığı etkileyebilir fakat bilimsel bir kanıtı bulunmamaktadır.

Hibiskus ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kimler hibiskus çayı içmemeli?

Hibiskus çayı, tüketilmeden önce mutlaka uzman doktora danışmak gerekmektedir. Hibiskus çayını tüketmemesi gereken kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Guatr ve tiroid problemi yaşayan kişiler,
 • Yüksek ve düşük tansiyonu olanlar,
 • Alerjisi olanlar,
 • Anemi hastaları,
 • Sürekli ilaç kullanmak zorunda olanlar,
 • Hamile ya da hamilelik döneminde olan kişilerin tüketmesi önerilmemektedir.

Bunun yanında diyabet hastası olanlar tükettiklerinde düzenli olarak şeker kontrolü yaptırmaya özen göstermelidir.

Hibiskus çayı zayıflatır mı?

İçerisinde yüksek oranda demir bulunan hibiskus çayı, vücuttaki oluşabilecek demir eksikliği ve kansızlığı gidermeden ekili olur. Demir eksikliğine sahip olan ve kansızlık yaşayan kişiler kilo vermeden güçlük çekebilir. Hibiskus çayı, içerdiği C vitamini sayesinde vücuttaki yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olarak kilo verdirir. Bunun yanında bağırsak sağlığını düzenleyerek vücuttaki ödemin atılmasını sağlar ve şişkinliği giderir. Böylelikle vücuttaki ödemin ve şişkinliğin atılması zayıflama konusunda destek olur.

Hibiskus çayı her gün içilir mi?

Uzmanlar hibiskus çayının gün içerisinde 2 bardaktan fazla içilmemesini önerir. Hibiskus çayı, 10 gün boyuca içilirse 3 ay ara verilmesi gerekebilir. Bu durum kişiden kişiye değişebilir. Herhangi bir yan etki görülmesi durumunda tüketimi durdurulmalıdır.

Hibiskus iltihap söker mi?

Hibiskus, vücutta oluşabilecek iltihabı önleyerek, dışarıya atılmasına yardımcı olur. Bunun yanında soğuk algınlığı ve grip yüzünden meydana gelen boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir.

Hibiskus tansiyona iyi gelir mi?

Hibiskus içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde kandaki yağ seviyesinin düşürülmesine yardımcı olarak, yüksek tansiyon riskini azaltabilir.

Hibiskus çayı ishal yapar mı?

Hibiskus çayı, sindirim sisteminde düzen sağlayarak bağırsak hareketlerini hızlandırır. Fazla tüketiminde bağırsakların daha fazla çalışmasına neden olabilir.

Yorum Yapın
Yorum yapabilmek için üye girişi yapılması zorunludur
ÜYE GİRİŞİ / YENİ ÜYELİK
0 değerlendirme ve yorum
Bu ürün için değerlendirme yapılmamış!